fbpx
JedrowskiShow Koncert dla Dominika Chorzów 1.03.2016

01 marca 2016r odbył się w Chorzowskim Centrum Kultury koncert charytatywny pt. Spełnij marzenie Dominika. Zbieraliśmy na nowy aparat do nauki chodzenia. Mamy nadzieje, że wszystko udało się zrealizować.

Dominik ma 17 lat. Urodził się z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem. Jest pod opieką specjalistów , chodzi na nauczanie indywidualne do liceum katolickiego. Pieniądze zbieramy na hipoterapię, rehabilitację metodą Vojty, na leki, cewniki, pieluchomajtki, sprzęt potrzebny do cewnikowania, czyli kompresy gazowe, rękawiczki, żel na cewnikowanie, rywanol oraz na kosztowny sprzęt pomocny w rehabilitacji i pionizacji Dominika.
Za każdą pomoc składamy podziękowania.

Rozszczep kręgosłupa, tarń dwudzielna (łac. spina bifida) jest wadą rozwojową kręgosłupa polegającą na nieprawidłowym rozwoju kręgosłupa spowodowanym rozszczepem – niezamknięciem kanału kręgowego (inaczej: braku tylnej części łuków kręgowych). Wada ta powstaje około 3 tygodnia ciąży. W zależności od obszaru wystąpienia wyróżnia się przepukliny okolicy szyjnej, piersiowej, lędźwiowej i krzyżowej. Suplementy kwasu foliowego wzięte przed poczęciem mogą zredukować przypadki rozszczepu kręgosłupa. Skutki wystąpienia rozszczepu kręgosłupa są ściśle zależne od stopnia zaawansowania wady i jej umiejscowienia.

Wodogłowie (hydrocefalia, wodomózgowie, łac. hydrocephalus) — zwiększenie objętości płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie komorowym mózgu. Najczęściej wodogłowie spowodowane jest nieprawidłowym krążeniem płynu mózgowo-rdzeniowego spowodowanym przez wrodzone wady anatomiczne. Stanowi istotny problem kliniczny w neonatologii i pediatrii, ale może dotyczyć pacjentów w każdym wieku. Wodogłowie przebiega bezobjawowo do momentu wzrostu ciśnienia śródczaszkowego powyżej wartości 3 cm H2O. Objawy zależą od wieku pacjenta. U noworodków i niemowląt kości czaszki są luźno ze sobą związane i wodogłowie powoduje powiększanie się obwodu głowy (główka dziecka ma kształt gruszki), uwypuklenie i poszerzenie ciemiączek, poszerzenie szwów czaszkowych i opóźnienie rozwoju dziecka.
(źródło: ChCK)

Zobacz więcej zdjęć z tego koncertu